Google értékelés
5.0
5577 értékelés alapján
js_loader

Online Appointment Prescription

Férfi nemzőképesség | Fertility

6 jel, hogy érdemes kivizsgáltatni magunkat a próbálkozás előtt

A többség nem lehet teljesen biztos abban, hogy lehet-e gyermeke addig, amíg meg nem próbálja. Előfordul, hogy látszólag teljesen egészséges, fiatal párok küzdenek meddőséggel, akikről azt hinnénk, nekik simán összejön. Ahogy az ellenkezője is: gyerekvállalás szempontjából kicsit idősebb pároknak is sikerülhet gyorsan, akiknek elvileg már nehezebb a dolguk.

Ritkán lehet tehát előre megjósolni, hogy lesznek-e gondok a teherbeeséssel, vagy minden simán megy majd. Néhány esetben azonban vannak intő jelek, amik arra utalnak, nem árthat egy alaposabb kivizsgálás, mielőtt elkezdünk próbálkozni.

Mik utalnak arra, hogy talán nincs minden rendben?

  • Vérzésproblémák. Ha a női ciklussal gondok vannak, az majdnem mindig azt jelzi, hogy valami rendellenesen működik a háttérben. Márpedig a teherbeeséshez, és a terhesség megtartásához is fontos, hogy a női szervezet jól működjön. A vérzésproblémák sokfélék lehetnek: elhúzódó/nagy mennyiségű/darabos vérzés, időközi pecsételgetés, menzesz előtt napokig tartó barnás folyás, túl rövid a ciklus, túl hosszú a ciklus, rendszeresen kimarad a menstruáció látható ok nélkül, nagyon fájdalmas a menzesz.
  • Kísérő betegségek. Gondolok itt olyanokra, mint a pajzsmirigyproblémák, cukorbetegség, inzulinrezisztencia, PCOS, bármilyen hormonális eltérés stb. Ha tudunk arról, hogy a páciensnek vannak ilyen és ezekhez hasonló betegségei, mindenképpen szükséges kivizsgálás, és ha gyógyszert szed, a gyógyszereket is be kell állítani. Nem minden készítményt lehet alkalmazni várandósan, és az is fontos, hogy az értékek rendben legyenek a teherbeeséskor.
  • Testsúlyingadozás. Intő jel lehet, ha valaki nagy súllyal jojózik rendszeresen, vagy éppen kórosan sovány, és képtelen hízni, vagy fordítva: túlsúlyos, és nem megy a fogyás. Az ilyen esetek nagy részében hormonális problémák állnak a háttérben, amik a teherbeesést, illetve a terhesség megtartását is akadályozhatják.
  • Vetélések. Egy vetélés még lehet véletlen, talán kettő is, de ha több terhesség elvesztése szerepel a kórelőzményben, mindenképpen érdemes ezt kivizsgálni. Számos esetben derülnek ki olyan okok (pl. véralvadási zavar), amik kezelhetők, így már viszonylagos biztonsággal vállalható újabb várandósság.
  • Gyakori felfázás, kismedencei gyulladások. Amennyiben az anamnézisben gyakran szerepel ilyesmi, szintén javasolt vizsgálat. Ezeknek a betegségeknek ugyanis lehetnek szövődményei, amik a mindennapokban ugyan nem okoznak tünetet, de meddőséghez vezethetnek. Ilyen szövődmény például a petevezeték elzáródása, ami egyértelműen lehetetlenné teszi a spontán teherbeesést.
  • Családi előzmények. Örökölhetünk hajlamot bizonyos betegségekre, eltérésekre, ezért ha tudomásunk van a családban ilyesmiről, érdemes lehet megnézetni. Örökletesek lehetnek például a már említett hormonproblémák, a cukorbetegség is. Akkor is jó ötlet a kivizsgálás, ha tudjuk, hogy női ágon a felmenőknél volt több vetélés, koraszülés. Könnyen kiderülhetnek olyan eltérések, amik kezelhetők, így megelőzhetők az ilyen problémák.

A gyermekvállalás útja mindenkinél egyedi, és sok tényező befolyásolhatja a teherbeesést. Bár teljes bizonyosságot előre nem mindig lehet szerezni, az intő jelek felismerése és a szükséges kivizsgálások elvégzése segíthet csökkenteni a kockázatokat. Ha pedig kérdések vagy aggodalmak merülnek fel, érdemes időben szakemberhez fordulni, hiszen a megelőzés és a tudatosság kulcsfontosságú lehet ezen az úton.

Szakértői segítség a témában

No items found