Google értékelés
5.0
4785 értékelés alapján
js_loader

Online Appointment Prescription

Internal medicine

A nagymamám cukorbeteg, én is az leszek?

A cukorbetegség alattomos betegség: teljesen észrevétlenül képes kialakulni a háttérben, miközben Te teljesen egészségesnek érzed magad. Amikor már tüneteket tapasztalsz, akkor többnyire elfajulhatott a probléma, és könnyen lehet, hogy már a szövődmények tüneteit érzékeled. Éppen ezért fontos, hogy egy bizonyos kor fölött, illetve hajlam esetén rendszeresen vegyél részt szűrésen.

Kinek és mikor javasolt a diabétesz szűrés?

A diabétesz szűrés 40 éves kor fölött mindenkinek javasolt, ugyanis bárkinél kialakulhat cukorbetegség. Természetesen azért vannak hajlamosító tényezők, ami annyit jelent, hogy bizonyos embereknél valószínűbb, hogy kialakul a diabétesz, mint másoknál.

Nagyon sok tényező van, ami ezt befolyásolhatja. Akinél bármelyik fennáll, különösen akkor, ha több is, annak javasolt rendszeresen részt venni szűrővizsgálaton. Ez gyakorlatilag egy laborvizsgálatot jelent, melynek során ellenőrzik az éhgyomri vércukorszintet. Ha az még rendben van, akkor terheléses vizsgálaton is javasolt részt venni, ahol meg lehet már állapítani az úgynevezett prediabétesz állapotot, vagyis a cukorbetegséget megelőző állapotot, amikor már látszik, hogy a terhelt eredmény magasabb, mint kellene, de az éhgyomri még rendben van.

A terheléses vizsgálattal lehet kiszűrni az inzulinrezisztenciát is, amennyiben inzulineredményeket is kérünk. Az inzulinrezisztencia gyakorlatilag a kettes típusú cukorbetegség előszobája, ezért, ha sikerül időben kiszűrni, az már félsiker a későbbi cukorbetegség megelőzésében.

Nézzük, milyen hajlamosító tényezők esetén érdemes már fiatalon is ellenőrizni a vércukorszintet!

  1. Genetikai hajlam. A családi előzmények, azaz, ha a családban már előfordult 1-es vagy 2-es típusú cukorbetegség, növeli az egyén kockázatát. Tehát igen, ha a nagyid cukorbeteg, akkor LEHET, hogy Te is az leszel (de nem biztos). Mindenesetre indokolt az extra odafigyelés.
  2. Elhízás. A túlsúly, különösen a hasi területen felhalmozódó zsír, növeli az inzulinrezisztencia (IR) kockázatát, az IR-ből pedig kialakulhat 2-es típusú diabétesz.
  3. Fizikai inaktivitás. A kevés mozgás növeli a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.
  4. Életkor: 45 éves kor felett nő a 2-es típusú cukorbetegségesélye, bár manapság egyre több fiatalnál is diagnosztizálják.
  5. Gesztációs diabetesz (GDM), vagyis terhességi cukorbetegség. A terhességi cukorbetegségben szenvedő nőknél nagyobb a kockázata annak, hogy később kialakuljon náluk a valódi diabétesz.
  6. Policisztás ovárium szindróma (PCOS). A policisztás ovárium szindrómában szenvedő nőknél növekedhet a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata.
  7. Magas vérnyomás. A magas vérnyomással küzdők körében szintén magasabb a diabéteszesek aránya.
  8. Kóros koleszterinszint. Szinte népbetegség a magas trigliceridszint és alacsony HDL (a „jó” koleszterin) szint, ami szintén hajlamosíthat a betegségre. Ez megfelelő táplálkozással lenne kiküszöbölhető.
  9. Bizonyos gyógyszerek mellékhatása. Sajnos gyógyszerek is okozhatnak cukorbetegséget, például a glükokortikoidok, antipszichotikus gyógyszerek és a HIV antiretrovirális terápiája növelheti a cukorbetegség kockázatát.

Meg lehet-e előzni a diabéteszt?

Itt különbséget kell tennünk az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség között. Az 1-es (inzulinos) diabétesz ugyanis legtöbbször veleszületett – ebben az esetben a megelőzés nem opció. A 2-es típus azonban nagyon sokszor az életmódunknak köszönhetően alakul ki, következésképpen meg is előzhető, ha tudatosan odafigyelünk rá.

Ez kiegyensúlyozott táplálkozást jelent és rendszeres testmozgást, valamint az említett káros szenvedélyek kerülését. A mozgás és a megfelelő táplálkozás jó eséllyel kiiktatja az elhízást is, mint rizikófaktort.

Fontos, hogy ha bármelyik rizikófaktor érint, pláne, ha egyszerre több is, rendszeresen ellenőriztesd a vércukorszintedet, akkor is, ha nem tapasztalsz tünetet! Ahogy a cikk elején említettük, a diabétesz alattomos, és amikor tünetet tapasztalsz, az már gyakran a szövődmények következménye. Ha azonban időben elkapod, a cukorbetegség szinten tartható és együtt lehet vele élni.

Szakértői segítség a témában

L33 Medical