Várd a kisbabád a legjobb kezekben!
Genetikai ultrahang
Budaörs Pasarét
A várandósság 9 hónapja alatt rendszeresen ellenőrizzük a kismama és a baba egészségi állapotát. Legyen szó a kötelező ultrahangvizsgálatokról, genetikai tesztekről, babamoziról, a babavárás alatti laborokról, nálunk mindent megtalálsz, ami ahhoz kell, hogy nyugodtan várhasd a kisbabádat.
Az L33-ban a terhesgondozás során is törekszünk arra, hogy a kismamák biztonságban érezzék magukat, tisztában legyenek vele, hogy a lehető legjobb kezekben vannak. Ennek érdekében a XX. hétig fogadunk új kismamákat – ha máshol kezdtél, és elsőre nem sikerült a választás, nálunk még mindig megtalálhatod az orvosodat, akiben megbízol.
Nincs olyan kérdés, kérés, aggodalom, amit ne hallgatnánk meg: mindenre igyekszünk megnyugtató választ találni. Korszerű eszközökkel, maximális empátiával fordulunk feléd és a kisbabád felé, és a legnagyobb szakértelemmel végezzük el a szükséges vizsgálatokat a várandósságod alatt, hogy Te végig teljesen nyugodt lehess. És persze mindig lehet még egy kérdésed!
Lénárt Karolina
Google értékelés
„Azonnal találtam megfelelő időpontot online, a rendelő nagyon szép volt a munkatársak pedig szuper kedvesek, a vizsgálat alatt nagyon alapos magyarázatot kaptam mindenre. 1,5 éves babával érkeztem, egy asszisztens hölgy rögtön segített és játszott vele, hogy a vizsgálat zökkenőmentesen történhessen!”
Kiemelkedő színvonalú ellátás
Professzionális szolgáltatások
széles választéka
Szakmailag és emberileg
is kiemelkedő orvoscsapat
Egyedi, nyugodt
és kényelmes környezet
Életbevágóan fontos kérdés: Egészséges lesz-e a kisbabám?
Mindent még az ultrahang sem lát, de egyre jobbak a gépeink, így egyre több, esetleges problémára utaló jelet tudunk felismerni.
Éppen ezért, érdemes a genetikai ultrahangokat komolyan venni, és a lehető legjobban felszerelt, legjobb szakemberekkel dolgozó rendelőben elvégeztetni.
Online időpontfoglalásMelyek a kötelező ultrahang vizsgálatok várandósság során?
- 1. trimeszteri ultrahang szűrővizsgálat
- 2. trimeszteri ultrahang szűrővizsgálat
- 3. trimeszteri ultrahang szűrővizsgálat
- Terminusközeli állapotszűrés
A genetikai ultrahangokat nem végezheti akárki: csakis olyan szakember, aki jártas ezen a területen.
Természetesen lehet egy várandósság során több ultrahangvizsgálatot is végezni (általában végeznek is), a felsoroltaknak azonban mindenképpen meg kell lenniük.
Bár az ultrahangvizsgálatok menete és feltételei is szigorú szabályokhoz kötöttek, mégis tény, hogy nem mindenhol ugyanazt kapja az ember: előfordulhatnak eltérések a különböző helyeken végzett vizsgálatok között. Ennek oka, hogy a technika fejlődése új kutatási területeket nyit meg, melyek hatással vannak a hazai és nemzetközi irányelvekre egyaránt. Ezeknek a naprakész követése rendkívüli odafigyelést igényel, kihívás elé helyezve a szakmában dolgozókat.
Minden genetikai ultrahangnál van egy lista, ami alapján az orvos alaposan végignézi a magzatot. A lista pontjain minden esetben végig kell menni, emellett azonban mást is vizsgálhat az orvos, amit fontosnak tart.
Mit vizsgálunk a kötelező ultrahangok során?
Minden genetikai ultrahangnál van egy lista, ami alapján az orvos alaposan végignézi a magzatot.
A lista pontjain minden esetben végig kell menni, emellett azonban mást is vizsgálhat az orvos, amit fontosnak tart.
A vizsgálatok folyamatáról még pontosabban
Az I. trimeszteri ultrahang
Az első trimeszteri ultrahangvizsgálatra 11 hét 4 nap és 13 hét 6 nap között kerülhet sor, de optimálisan a 12-13. hét között végezzük. Fontos, hogy a kismama lehetőleg teli hólyaggal érkezzen, ezzel ugyanis nagymértékben javítja a látási viszonyokat. Alapvetően hasi ultrahang, de előfordulhat, hogy szükség van hüvelyi vizsgálatra is.
Mi is történik ilyenkor?
- A terhesség pontos korának, a szülés várható idejének megállapítása: ez az ultrahangvizsgálat a legjobb időpont, hogy pontosan megbecsülhessük a baba korát – később már lehetnek egyéni eltérések a fejlődésben.
- A baba részletes vizsgálata anatómiai szempontból: testrészek, szervek ellenőrzése.
- A szív és központi idegrendszer korai vizsgálata: bár a protokollnak ez nem része, mi fontosnak tartjuk már ilyenkor is elvégezni ezt a vizsgálatot is!
- Kombinált szűrés esetén a kockázatbecsléshez használt ultrahangos markerek pontos mérése.
- Terhességi magasvérnyomás kockázatbecsléséhez szükséges markerek mérése.
A II. Trimeszteri ultrahang
A második trimeszterben esedékes ultrahangvizsgálat a legrészletesebb anatómiai vizsgálat a terhesség alatt. A 18-22. hét között történhet, a legjobb azonban a 19-20. héten végezni, ezért érdemes így kérni az időpontot. Erre a vizsgálatra üres hólyaggal célszerű érkezni, és számíthatunk hüvelyi ultrahangvizsgálatra is a méhszáj hosszának ellenőrzése, és a koraszülés kockázatának becslése céljából.
Mit vizsgálunk ezen az ultrahangon?
- A baba anatómiáját.
- Részletesen ellenőrizzük a szívet és az idegrendszert, valamint a testi anatómiát.
- Megmérjük a méhnyak hosszát, hogy megbecsülhessük a koraszülés kockázatát.
- Ellenőrizzük a lepény helyzetét.
Mi vizsgáljuk, habár nem része a protokollnak:
- A központi idegrendszer bizonyos elemeinek fejlődését: a fő agyi struktúrák meglétét, az agyi barázdák kialakulását stb.;
- Elvégezzük a szív kiterjesztett szűrését, mellyel a súlyos szívfejlődési rendellenességek több mint 90%-a kiszűrhető, míg a protokoll szerinti vizsgálattal csak a 60%-uk;
- Szűrjük a lepény tapadási rendellenességeit – minden, méhen végzett műtét után nő a kockázata a tapadási problémáknak, amikről fontos időben tudomást szerezni.
A III. trimeszteri ultrahang
Ezt az ultrahangot a 30-32 hét között végezzük, célja egy általános állapotfelmérés, valamint olyan, esetleges rendellenességek vizsgálata, amikre korábban nem volt lehetőség. Szintén üres hólyaggal ideális érkezni, a hüvelyi ultrahang pedig felmerülhet a központi idegrendszer részletesebb vizsgálatának céljából (ha fejvégű a baba).
- A nagyerek egyes rendellenességei: kisebb, de adott esetben teendőt igénylő szűkületek sok esetben csak ebben a terhességi korban válnak láthatóvá
- Vesék, belek, vázrendszer bizonyos eltéréseinek szűrése. Ezek a szervrendszerek 3. trimeszterben sokkal részletesebb képet adnak, így fontos rájuk visszatérni, itt lehet kiszűrni pl. esetleges béltágulatokat, amik ritkán, de felvethetik egy veleszületett szűkület jelenlétét. Így tudjuk előre, ha a megszületést követően fokozottabb odafigyelés szükséges.
- Központi idegrendszer ismételt vizsgálata, hiszen az agy ilyenkor már sokkal fejlettebb.
- A magzati növekedés ütemének ellenőrzése
- Magzatvíz mennyiségének ellenőrzése: utalhat problémára az is, ha túl kevés, és az is, ha túl sok.
- Lepényi funkció ellenőrzése – hetekkel előre jelezhet egy esetleges növekedésbeli elmaradást!
- Lepény pozíciójának végső ellenőrzése: fontos információ lehet a szülés módjával kapcsolatban.
- Magzat fekvése: szintén befolyásolhatja a szülés módját.
Terminusközeli állapotszűrés
Ez a vizsgálat régebben kötelező volt, de sajnos kivették a protokollból. Mi ugyanakkor fontosnak tartjuk, ezért határozottan javasoljuk a 36-38. hét között elvégezni.
Mit vizsgálunk ezen az állapotszűrésen?
- Lepényfunkció ellenőrzése: megnézzük, hogy a méhlepény el tudja-e még látni a baba szükségleteit;
- Súlybecslés: megbecsüljük a magzat várható születési súlyát;
- Magzat fekvése: megnézzük, hogyan fekszik a baba, ez ugyanis fontos információ a szülés módjához kapcsolódóan, és változhat még a 30-32. hét után is.
Genetikai ultrahang az L33-ban, ahol van idő mindent megnézni!
- Eleve hosszú a megvizsgálandó szerveket tartalmazó lista, ha mindent alaposan meg szeretnénk nézni, nem lehet 5-10 perc alatt végigrohanni rajta;
- Ahogy már korábban írtuk, elvégzünk olyan méréseket, ellenőrzéseket is, amik protokoll szerint nem részei az ultrahangvizsgálatnak, de mi fontosnak tartjuk, ez viszont plusz idő;
- Előfordul, hogy a baba nem éppen ideális helyzetben fekszik, nem kifejezetten együttműködő, így nehezebben látjuk, amit szeretnénk;
- Fontosnak tartjuk, hogy a leendő szülők is lássák, értsék, mit látnak, miről beszélünk, ezért nekik is mindent megmutatunk és alaposan elmagyarázunk, válaszolunk a felmerülő kérdéseikre;
- Nem csak a terhességet tartjuk szem előtt: fontos maga a kismama is, az ő közérzete, kórelőzménye, ugyanis ezek alapján is felmerülhet további vizsgálatok szükségessége;
- Mindenkinek, mindig lehet még egy kérdése: fontos számunkra, hogy senki ne hagyja el a rendelőt kétségekkel, kérdőjelekkel. Sosem sietünk annyira, hogy ne legyen idő feltenni még egy kérdést.
Mindezek miatt mi időkorlát nélkül dolgozunk!
Egy vizsgálatra érdemes 45-60 percet szánni. Úgy tapasztaltuk, ennyi idő kell ahhoz, hogy kapkodás nélkül tudjunk nagyon alaposan, tetőtől talpig, minden részletre kiterjedően átvizsgálni egy pocakban lévő babát úgy, hogy közben a szüleit is be tudjuk vonni.
Ez az időkeret azonban csak irányadó: a vizsgálat időtartama függ attól, hogy a baba hogyan fekszik, mennyire együttműködő, mennyire mozog, milyenek a látási viszonyok, milyen vastag az édesanya hasfala. Ezért javasoljuk, hogy a vizsgálat napjára a leendő szülők ne tervezzenek halaszthatatlan programot.
Hogyan érkezz a vizsgálatra?
1. trimeszteri ultrahang:
- 11 hét 4 nap és 13 hét 6 nap között, de ideálisan a 11-12. héten
- teli hólyaggal.
2. trimeszteri ultrahang:
- 18-22. hét között, de ideálisan a 19-20. héten
- üres hólyaggal.
3. trimeszteri ultrahang:
- 30-32. hét között
- üres hólyaggal.
Ha alapos, precíz, minden részletre kiterjedő, igazán megnyugtató genetikai ultrahangvizsgálatot szeretnél, ahol mindig lehet még egy kérdésed, várunk szeretettel!
Online időpontfoglalásNálunk mindig lehet még egy kérdésed!
Kollégáink a nőgyógyászati tevékenységek széles skálájának szakértői – így biztosítjuk, hogy bármivel is jössz el hozzánk, mindig a lehető legjobb ellátást és a legpontosabb válaszokat kapd!