Tények és tévhitek a menopauzáról
A menopauza a nők életének egy olyan szakasza, amiről mindenki tudja a, hogy el fog jönni, azt viszont senki se tudja, hogy pontosan mikor. Az biztos, hogy nem örülünk, amikor elkezdjük érezni az első jeleit, a menopauzát a köztudat ugyanis általában az öregedéssel köti össze. Az állapotnak vannak jólismert tünetei, azonban számos tévhit is kíséri, amik miatt az érintettek még nehezebben élhetik meg.
Nézzük meg, mivel is jár valóban a menopauza és mi az, amitől valójában nem kell tartanunk!
A nők és a menzesz/klimax…
Nincs ember, aki ne hallotta volna még a „biztos klimaxol” kifejezés használni valakire, akinek látszólag irracionális volt a viselkedése, vagy kissé hevesen reagált valamire.
Valójában a nők hormonális változásaival általában véve is előszeretettel viccel a köznyelv. Amikor olyan nőről van szó, aki még a menopauza közelébe sem jár, akkor a menstruációt szokták ugyanilyen kontextusban emlegetni.
Nem meglepő ezek után, hogy sokszor a menopauza is vicc tárgya, a nők jó része pedig már előre fél a pillanattól, amikor őt is érinteni fogja. De vajon tényleg szükségszerűen sárkányok leszünk a változókortól? Na és mi a helyzet a többi mítosszal, ami a menopauzát körbelengi?
Túlzások és az igazság a menopauzáról
Ahogy az lenni szokott, valójában a változókor jellemzői is erősen el vannak túlozva, ami a köztudatot illeti.
Nézzünk meg néhány tipikus tévhitet:
A menopauza csak a nőket érinti.
Kezdjük mindjárt azzal, hogy egyáltalán nem csak a nők problémája a menopauza. A férfiaknál is létező jelenség a változókor: hivatalosan andropauzának hívjuk. Ez az az időszak, amit a köznyelv kapuzárási pánikként szokott emlegetni: amikor azt hiszik, fiatal nőket tudnak felszedni és drága autót akarnak vásárolni 😀 Több-kevesebb sikerrel, persze. Valamiért ezzel ritkábban viccelődünk, mint a női hangulatingadozásokkal, de ettől még létező jelenség.
Hangulatingadozások
az is egy tévhit, hogy minden nő automatikusan sárkánnyá változik a menopauza hatására. Valóban kissé türelmetlenebbek lehetünk, könnyebben kijöhetünk a sodrunkból, akár el is törhet a mécses látszólag indokolatlanul (igen, mint a terhesség alatt), de ez egyáltalán nem állandó, és mindenkinél máshogy mutatkozik meg, más intenzitással.
Ha bekopog a menopauza, vége a szexuális életnek.
Igaz, hogy változókor járhat drasztikus libidócsökkenéssel, de ma már nagyon jó módszerek vannak arra, hogy a menopauza kellemetlen tüneteit csökkenteni tudjuk. A libidó megmaradását segítheti az is, ha a járulékos tüneteknek véget vetünk, mint például a hüvelyszárazság, ami fájdalmassá teheti a szexet. A változókorban lévő nő is élvezheti az együttléteket, de az is teljesen elfogadható, ha nem a régi az étvágya.
„Legalább nem kell félnem a teherbeeséstől!”.
Tény, hogy a nők fogamzóképessége véges, és 40 éves kor fölött általában véve jóval nehezebb dolga van egy párnak, ha gyermeket szeretnének. Ez azonban nem igaz minden esetben!
Óva intenénk mindenkit attól, hogy amint egyszer-kétszer elmarad a menstruációja, úgy gondolja, hogy már nem is kell többé védekeznie! Ez nem úgy működik, hogy egyszer csak nem jön meg többet, és vége is a termékenységnek. Előfordulhat, hogy két-három hónap kimarad, majd megint megjön; a menstruáció fokozatosan ritkul. Bár jóval kisebb az esélye, mint fiatalabb korban, igenis elképzelhető, hogy a kezdődő menopauzás időszakban meg teherbe essen a nő – ilyenkor születnek a késői kistesók 😊 A védekezés csak akkor hagyható el, ha már teljesen biztos, hogy a petefészkek kimerültek.
Milyen tünetekkel járhat ténylegesen a menopauza?
Nem szeretnénk tagadni, hogy a menopauza valóban járhat kellemetlen tünetekkel. Szokták mondani, hogy minden viccnek van alapja, és bizony el kell ismernünk, hogy a hangulatingadozások valóban remek alapot szolgáltathatnak a klimaxos vicceknek.
Aztán ott vannak még a hőhullámok, mint mindennapi problémák, hüvelyszárazság, a hüvely általános érzékenysége, a fertőzésekre, gyulladásokra való hajlam megnövekedése, amik egyébként együttesen okozhatják a libidó drasztikus csökkenését. Tehát utóbbi nem feltétlenül tünet, lehet akár következmény is.
Nagyon sok hormonális változás megy végbe ilyenkor egy nő szervezetében, ami fizikai és lelki értelemben is hat rá. Arról nem is beszélve, hogy számos nőnél a menopauza hozzájárul a csontritkulás, valamint a demencia kialakulásához is. Sajnos a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata is megnő, ugyanis reproduktív életkorban a női hormonok kvázi „védik” a nőket ezektől – ezért gyakoribbak a férfiaknál – később azonban (kb. 55-60 éves kor körül) ez a védelem megszűnik, az arányok kiegyenlítődnek a két nem között.
Nem muszáj elfogadni a szenvedést
Szerencsére ma már nem feltétlenül kell ezeket a tüneteket összeszorított foggal elviselni. Vannak ugyanis nagyon hatékony megoldások a menopauza tüneteinek enyhítésére, ami nem jelenti automatikusan azt, hogy hormonokat kell szedni.