Google értékelés
5.0
5594 értékelés alapján
js_loader

online időpontfoglalás Receptírás

Urológia

Potenciaproblémák: mikor forduljunk urológushoz?

Egy férfi általában gondolni sem akar arra, hogy neki is lehetnek potenciaproblémái. Amikor mégis megtörténik, hogy sorozatban nem sikerülnek az együttlétek, az érintett rettenetesen szégyelli magát – sokszor annyira, hogy orvoshoz sem mer fordulni a problémájával. Pedig számos esetben van segítség, és itt nem feltétlenül a kis kék pirulára kell gondolni. Sokszor meg lehet szüntetni a mögöttes okokat, így a potencia is visszatér. 

De miért is alakulnak ki a potenciaproblémák?

Egy bizonyos kor után csak legyintünk, mondván, ez már az öregedés következménye, el kell fogadni. Csakhogy nem minden idősödő férfinak vannak potenciaproblémái, ellenben előfordul, hogy harmincas, negyvenes éveiben járó férfiak is érintettek – náluk pedig egészen biztosan nem a kor a probléma.

Impotenciát valójában nagyon sok dolog okozhat, és ezek jó része gyógyítható. Éppen ezért célszerű félretenni a szégyenkezést és felkeresni az urológust.

Ezek okozhatnak működési zavarokat (a teljesség igénye nélkül):

  • káros szenvedélyek: dohányzás, rendszeres alkoholfogyasztás, drogfogyasztás
  • helytelen életmód: elhízás, kevés mozgás, nem megfelelő táplálkozás
  • alapbetegségek: cukorbetegség, magas vérnyomás, más szív-és érrendszeri megbetegedések
  • hormonproblémák: férfiaknál kevesebbet beszélünk a hormonháztartás fontosságáról, pedig náluk is okozhat problémákat
  • lelki okok: depresszió, párkapcsolati vagy munkahelyi problémák, illetve egy spirálba is bekerülhetsz: minél többször ér kudarcélmény, annál jobban görcsölsz a következő alkalommal, így nagy eséllyel megint nem fog működni…
  • prosztataproblémák: jó és rosszindulatú prosztataelváltozások egyaránt
  • gyógyszermellékhatások: például vérnyomásgyógyszer, antidepresszáns
  • sérülések, sebészeti beavatkozások a kismedence területén
  • idegi betegségek

Ahogy láthatod, már ez a lista is igén széles és közel sem szerepel rajta minden lehetőség. Számos ok kezelhető, illetve gyógyítható, de akkor is vannak lehetőségek, ha magát a kiváltó okot nem tudjuk megszüntetni.

Urológus tud segíteni a potenciazavarokon

Ha a probléma huzamosabb ideig áll fenn, vagy egyéb tünetek társulnak hozzá, szakember segítségét kell kérni, magától ugyanis a legritkább esetben változik a helyzet.

Az urológus számos olyan problémát állapíthat meg, aminek a kezeléséhez más orvossal való együttműködésre lehet szükség. Ilyenek például:

  • Hormonális problémák: amikor a testben lévő hormonok nem egyensúlyban vannak, ez befolyásolhatja a szexuális vágyat és a teljesítményt. Az alacsony tesztoszteron-szint csak az egyik lehetséges ok.
  • Érrendszeri problémák: ha az erek nem működnek megfelelően, a vér nem tud áramolni azokba a területekre, ahol szükséges. Ezt az állapotot gyakran érelmeszesedésnek hívják, és szorosan kapcsolódik a szívbetegségekhez.
  • Idegi problémák: Olyan állapotok, mint a Parkinson-kór vagy a sclerosis multiplex, befolyásolhatják azokat az idegeket, amelyek szabályozzák a szexuális választ.

Persze az is előfordulhat, hogy tisztán urológiai a gond, például a húgyúti rendellenességek esetében, vagy ha prosztatagyulladás vagy a prosztata megnagyobbodása áll fenn, ami közvetlenül befolyásolhatja a potenciát.

Hogyan lehet a potenciaproblémákat kezelni?

A pontos válasz a konkrét problémától függ. Éppen ezért, az urológus egy alapos kikérdezéssel kezdi a vizsgálatot, hogy megismerje a beteg történetét. Ezt követően fizikai vizsgálat, laboratóriumi tesztek és egyéb diagnosztikai módszerek következnek.

A kezelés a diagnózistól függően változhat, állapottól függően jelenthet gyógyszeres kezelést, életmódbeli változásokat vagy akár műtéti beavatkozást is. Egyáltalán nem biztos tehát, hogy azt a bizonyos kék pirulát írja fel az orvos, ha nem úgy működnek a dolgok odalent, ahogy kellene, hiszen az csak tüneti kezelés.

Az elsődleges feladat mindig a kiváltó ok megtalálása. Ha nincs egyértelműen meghatározható fizikai probléma, vagy az nem gyógyítható, akkor jöhet szóba a tüneti kezelés. Amennyiben pszichés gondok állnak a háttérben, pszichológus felkeresése is indokolt lehet.

urologia

Szakértői segítség a témában