Google értékelés
5.0
4519 értékelés alapján
js_loader

online időpontfoglalás Receptírás

Nőgyógyászat

Beadassam-e a lányomnak a HPV oltást? És magamnak?

Nagyon sokan fordulnak hozzánk azzal a kérdéssel: beadassák-e lányuknak a HPV oltást, illetve saját maguknak beoltassák-e magukat a HPV ellen. Legtöbben tisztában vannak vele, hogy a humán papillomavírus (HPV) milyen veszélyes, és hogy ez a méhnyakrák elsődleges okozója. Szerencsére létezik ellene védőoltás, ennek ellenére rengetegen bizonytalanok ezzel kapcsolatban.

Vajon tényleg segít a HPV oltás, és megelőzi a fertőzést, vagy azért nem ilyen egyszerű a helyzet? Milyen mellékhatásai vannak? Nem ártalmas hosszú távon?

Ezek a kérdések gyakorlatilag minden védőoltással kapcsolatban felmerülnek, ami nagyon helyes, hiszen fontos, hogy felelősségteljes döntést hozzunk, az előnyök és a hátrányok gondos mérlegelésével.

Mit kell tudni a HPV oltásról?

Az egyik leggyakoribb ellenérv, hogy a HPV oltás nem véd mindegyik HPV típus ellen. Ez így igaz. Viszont véd azok ellen, amelyek a leggyakrabban okoznak problémát, azaz vezetnek méhnyakrák kialakulásához, valamint szemölcsök megjelenéséhez. A legjobb akkor beadni az oltást, amikor a fiatal lányok még nem kezdték meg a szexuális életet, vagyis a vírusnak még egyetlen típusával sem találkoztak – ilyenkor kapják a legteljesebb védelmet.

Szexuálisan már aktív nők esetében azon típusok ellen is védelmet nyújt a HPV oltás, amikkel az adott nő éppen fertőzött. Fontos, hogy az oltás beadatása ellenére is el kell járni az éves szűrésre, hiszen ahogy említettem, nem véd a HPV összes típusa ellen, tehát azért van némi esély méhnyakrák, szemölcs, és egyéb problémák kialakulására, még ha kevesebb is.

A HPV szűrés fontossága

Az oltás mellett rendkívül fontos a rendszeres HPV szűrés, hogy a megelőzés teljes legyen. A HPV fertőzések korai felismerése jelentősen javíthatja a sikeres kezelés esélyeit, és csökkentheti a méhnyakrák kialakulásának kockázatát. A rendszeres szűrővizsgálatok segítenek azonosítani a méhnyak sejtjeiben bekövetkező rendellenes elváltozásokat, lehetővé téve a korai beavatkozást. Még akkor is, ha megkapta a HPV oltást, elengedhetetlen, hogy a rutin HPV szűréseket továbbra is beépítse egészségügyi szokásaiba.

Most akkor beadassam a HPV oltást, vagy ne?

Ez egyértelműen egyéni döntés kérdése. Személyes véleményem az, hogy ha valamit meg lehet előzni, azt előzzük meg. Igaz, hogy a HPV oltás nem ad védelmet a vírus összes fajtája ellen, de a méhnyakrákos esetek 60-70 százaléka megelőzhető vele, ami nem kis szám. A vakcina így tényleg jelentősen csökkenti a komolyabb problémák kialakulásának esélyét.

Összefoglalva, a HPV oltás beadatása egy fontos lépés lehet a nők egészségének megőrzésében. Bár nem nyújt teljes védelmet minden HPV típus ellen, jelentősen csökkenti a legsúlyosabb következmények, mint a méhnyakrák kialakulásának kockázatát. Érdemes tehát alaposan tájékozódni, konzultálni szakemberrel, és mérlegelni az előnyöket és hátrányokat.

hpv, nőgyógyászat, oltás

Szakértői segítség a témában

L33 Medical