Mi ez endometriózis?
Az endometriózis egy krónikus nőgyógyászati betegség, amely során a méhnyálkahártyához hasonló szövetek a méhen kívül, például a petefészkekben, a petevezetékekben, vagy akár a kismedence egyéb területein is megjelennek. Ezek a szövetek minden menstruációs ciklus alatt megduzzadnak és vérzés formájában kilökődnének, ha a méhen belül lennének, azonban a test nem képes ezeket a vérzéseket megfelelően eltávolítani. Az endometriózis fájdalmat, gyulladást és hegszövetképződést okozhat, ami akadályozhatja a reprodukciós folyamatokat, és számos esetben meddőséghez vezethet.
Bár az endometriózist gyakran a termékenységi problémák fő okaként említjük, nem szükséges kétségbeesni a diagnózis hallatán, még ha kisbaba szerepel is a tervek között. Az endometriózissal élők közül sokan spontán módon is teherbe tudnak esni, ami ugyan nem gyakori, de egyáltalán nem lehetetlen. Ezt akár egyfajta “csodaként” is megélhetjük, amely egyúttal egy gyógyító folyamatot is elindíthat a szervezetben.
Miért nehezebb a fogantatás, ha endometriózis áll fenn?
Ennek több oka van. Az egyik, hogy a méhnyálkahártya túlburjánzása mechanikai akadályt képez, a másik, hogy akadályozhatja a petevándorlást, megtermékenyülést, beágyazódást. A harmadik, hogy a kutatások során azt találták, hogy az endometriózisban szenvedő nők petesejtjei rosszabb minőségűek, mint az egészséges nőké. Ez azt jelentheti, hogy nehezebben termékenyül meg, illetve ha meg is termékenyül, kevesebb eséllyel lesz belőle életképes embrió.
Szerencsére azonban különböző kezelésekkel az érintett páciensek állapota normalizálható, vagy közelíthető a normálishoz, így a teherbeesés is jó eséllyel jöhet létre – ami további állapotjavulással járhat.
A legjobb terápia: a terhesség
Szoktuk mondani, hogy az endometriózisra a legjobb terápia a terhesség. Ez elég visszásan hangzik, hiszen éppen, hogy nehezíti a teherbeesést. Azonban, ha sikerül összehozni a babát, akár spontán, akár segítséggel, az a beteg állapotára biztosan jó hatással lesz, ugyanis a terhesség, illetve a szoptatás időszaka folyamán a test magától is az endometriózis ellen dolgozik. Vagyis a beteg gyógyul magától, így elképzelhető, hogy a gyermekvállalás után az anya jobb állapotban lesz, mint előtte volt.
És mi legyen ezután?
Ha mégsem, akkor ismét felmerülhet a „hogyan tovább” kérdés. Kezdjünk-e valamit az endometriózissal, ha igen, akkor hogyan kezeljük. A válasz a beteg állapotától függ, illetve attól, hogy mi a cél, mit szeretnénk elérni. Ha újabb gyermek, akkor értelemszerűen kell kezelés, elképzelhető, hogy műtét is, méghozzá minél hamarabb. Ha ilyen tervek már nincsenek, akkor elég lehet például fogamzásgátló szedése a tünetek elnyomása végett.