Google értékelés
5.0
4331 értékelés alapján
js_loader

online időpontfoglalás Receptírás

Termékenység

Van már gyerekem, most miért nem esek teherbe?

A másodlagos meddőség okai

Akinek van már gyermeke, joggal gondolhatja azt, hogy őt nem érintik a termékenységi problémák, és az esetek többségében ez igaz is. Sajnos azonban előfordul, hogy a kistesóra már hiába vár a család, csak nem akar összejönni. Ilyenkor beszélünk másodlagos meddőségről, aminek az okai változóak lehetnek. Érdemes ebben az esetben is termékenységi specialistához fordulni, aki jó eséllyel ki tudja deríteni, mi áll a háttérben.

Mit jelent a másodlagos meddőség?

Ahogy írtuk, a másodlagos meddőség, kissé szakmaibb kifejezéssel élve, szekunder sterilitás azt jelenti, hogy olyan pár esetében nem fogan meg a kisbaba, ahol már volt példa terhességre.

Fontos, hogy tudd, ebben a történetben nem csak a megszületett baba számít. Akkor is szekunder sterilitásról beszélünk, ha volt már korábbi terhesség, de nem született gyermek például vetélés vagy abortusz miatt.

Mik lehetnek a másodlagos meddőség okai?

A másodlagos meddőség több ok miatt is kialakulhat. Sajnos az, hogy egyszer már sikeresen fogant gyermek, nem jelenti azt, hogy később nem lehetnek jelen olyan problémák, amik akadályozzák a fogantatást.

Néhány jellemző ok:

  • Korábbi, méhet érintő beavatkozások: abortusz, küret, császármetszés stb. esetén a leggondosabb odafigyelés mellett is van némi esély olyan sérülésre, ami miatt nem tud az új terhesség megtapadni. Az orvos számára jelzésértékű lehet, ha volt korábban valamilyen beavatkozás, mert ebben az esetben ilyen irányban is vizsgálódik.
  • Idősebbek leszünk. Az évek múltával nem leszünk sajnos fiatalabbak mi sem, ezért elképzelhető, hogy a sikertelenség oka egyszerűen az, hogy a korunknál fogva nem megy már olyan könnyen a babaprojekt. Ez nemcsak a nők, hanem férfiak esetében is valós gond lehet, hiszen a spermiumok minősége is romlik idővel.
  • Változó életmód. A legtöbb ember gyerek nélkül aktívabb életet él, mint a gyermekei mellett. Nincs már annyi idő mozgásra, kevésbé van energiád figyelni a helyes táplálkozásra, ez pedig sajnos simán vezethet oda, hogy felcsúszik pár kiló, a hormonális egyensúly nem lesz az igazi, és így a gólya is nehezebben akar érkezni.
  • Időközben kialakult betegségek. A legtöbb pajzsmirigybeteg például nem is tudja, hogy az, amíg nem kezd olyan mértékű általános tüneteket tapasztalni, amik már elindítják egy kivizsgálás felé. Az előző terhesség óta simán kialakulhatott ilyen probléma anélkül, hogy észrevetted volna – az új baba érkezését azonban sajnos befolyásolja.
  • Férfioldalon is történhettek változások: kialakulhatott gyulladás, herevisszér, változhatott a spermakép, ezért ilyen irányban is mindenképpen érdemes vizsgálódni. 

Mi a teendő másodlagos meddőség esetén?

A menetrend nagyjából ugyanaz, mint az első babánál: kortól függően egy ideig lehet türelmesen várhattok, próbálkozhattok – habár, ha már meddőségről beszélünk, valószínűleg ezen a szakaszon túl vagytok – majd érdemes orvoshoz fordulni.

Azért megemlítenénk, hogy 35 éves korig nyugodtan várhattok egy évet, mielőtt orvoshoz fordultok: ennyi idő alatt ugyanis a párok 85%-ának összejön a baba spontán is. Ha már elmúltatok 35 évesek, kicsit jobban sürget az idő, így ebben az esetben fél év után javasolt orvosi segítséget kérni.

A kivizsgálások úgy zajlanak, hogy legkevésbé invazív, legkönnyebben vizsgálható potenciális problémákat vesszük előre a sorban. Tehát eleinte csak vérvételekre, kenetvételre, ultrahangra és hasonlókra kell számítani, valamint ilyenkor célszerű beszúrni a férfi spermavizsgálatát is. Később felmerülhetnek kicsit macerásabb, kellemetlenebb vizsgálatok is, ha muszáj.

Jó, ha tudod, hogy ma már az esetek többségében ki tudjuk deríteni a probléma okát és arra is jó esély van, hogy találunk megoldást – ne habozz tehát segítséget kérni, ha magától nem akar menni 😊

Szakértői segítség a témában

L33 Medical