A lézeres műtétek ma már nagyon elterjedtek, ennek ellenére kevesen tudják, hogyan is működnek ezek igazából, és mire is jók pontosan. Pedig a lézer a sebészek egyik legjobb barátja – ma már számos műtétet ezzel oldanak meg szike helyett. A lézernek ugyanis számos előnye van a hagyományos eljárásokkal szemben, mind a páciens, mind az orvos szempontjából.
De mit is értünk az orvosi lézer alatt?
Sokféle lézer van, de a sebészek leggyakrabban nagyteljesítményű szén-dioxid lézereket használnak, a legkülönbözőbb beavatkozásokhoz. Hogy teljesen őszinték legyünk, ezek a lézerek meglehetősen büdösen füstölnek, ezért az ilyen beavatkozásoknak helyet adók rendelők alap tartozéka az erős szagelszívó, ezt a kellemetlenséget azonban elnézzük nekik, mert nagyon sokoldalúan használhatók.
Milyen beavatkozások végezhetők lézerrel?
A lézer felhasználása nagyon széleskörű. A teljesség igénye nélkül, pár példa:
- esztétikai beavatkozások: bőrfeszesítés, ránceltüntetés,
- kisebb nagyobb bőrelváltozások eltávolítása,
- benőtt köröm eltávolítása,
- ciszták eltávolítása,
- végbélrepedések gyógyítása,
- végbélsipoly műtéti megoldása,
- kisajak plasztika,
- szülés utáni hólyagfali vagy végbélfali sérv.
Természetesen az, hogy a sebész milyen megoldást választ, magától a problémától, és még egy sor egyéb körülménytől függ. Nem mindig egyértelműen a lézer jelenti ugyanis a legjobb megoldást, de számos esetben könnyíti meg a műtéteket mind a sebész, mind pedig a beteg számára.
Hogyan kell készülni a felületi lézeres műtétekre?
Az egyik nagy pozitívum: sehogy. Nincs éhgyomor és hasonló kellemetlenségek, csak besétál az ember, és lehet is operálni az elváltozást. Legfeljebb arra kell ügyelni, hogy ha olyan területről van szó, ahol sminket is használunk, akkor az lehetőleg ne legyen rajtunk.
Előre tervezett beavatkozásoknál, mint például az anyajegyek levétele, érdemes az évszakkal is kalkulálni: lehetőleg ne nyárra hagyjuk, mert a friss hegeknél nagyon fontos a fényvédelem a megfelelő gyógyulás érdekében, legalább 2 hónapig. Éppen ezért, célszerű az ilyen lézeres műtéteket október és április között végrehajtani.
Anyajegyeknél egyébként nincs ugyan egységes protokoll, de általános javaslat, hogy a levetetni kívánt anyajegyet először lássa bőrgyógyász, akkor is, ha csak esztétikai okokból szeretnénk megszabadulni tőle. Ha ugyanis az anyajegy nem veszélyes, minden további nélkül el tudjuk távolítani lézerrel, amennyiben azonban szükség lehet szövettanra, csak a szikés kimetszés jöhet szóba.
Hogyan zajlik egy ambuláns lézeres műtét?
A beavatkozás első lépése egyben a legkellemetlenebb: a lidocainos helyi érzéstelenítés beadása, injekció formájában. Ez egy kicsit kellemetlen, szúró fájdalmat jelent, utána viszont nem érez a páciens az égvilágon semmit, maga a műtét pedig néhány perc alatt le is zajlik.
A lábadozás, gyógyulás időszaka is rövid és semmi nehézséggel nem jár: a lézer rögtön el is állítja a vérzést, nincs varrat, másnaptól rendszerint már tapaszra sincs szükség. Nyugodtan lehet a megszokott módon zuhanyozni és élni a mindennapi életet, a sebbel nem kell külön foglalkozni, a gyógyulás is lényegesen gyorsabb, a fertőzésveszély minimális.
Tartósabb a siker lézerrel
A lézeres műtétek gyakran hoznak tartós eredményt olyan esetekben, amikor a hagyományos módszert alkalmazva fennáll a veszély a probléma kiújulására. Tipikusan ilyen például a benőtt köröm, amely nagyon hajlamos visszatérni annak, akinek már volt ilyen problémája, hajlamosító tényezőktől függetlenül is. Lézerrel viszont kiirtható a körömágy azon része, ahol a köröm problémás része nő, így megelőzhető a kiújulás, végleges lehet a megoldás.
Hasonló a siker a HPV eredetű szemölcsök esetében: mivel a lézer egyből ki is irtja a környező HPV sejteket, minimális a kiújulás esélye.
Mitől függ, hogy lézert használunk vagy a hagyományos úton műtünk?
Említettük már az anyajegyek esetét, ahol a szövettan szükségessége el is veti a lézer használatának lehetőségét.
Más tényezők is közrejátszhatnak ugyanakkor abban, hogy inkább a szike mellett döntünk esetleg. Általánosan azt tudjuk elmondani, hogy mélyebben fekvő elváltozások esetében szívesebben alkalmazunk szikét, míg a felszínhez közeli, elsősorban a bőrt érintő elváltozásoknál a lézert jobb alkalmazni.
A sebgyógyulás mindkét esetben lehet szép, különösen, ha segítjük a heggyógyulást erre a célra készült krémekkel.